Розробки уроків

Спільнокореневі слова. Корінь слова


Я у світі. 4 клас
Тема:  Досягнення успіху (Формула успіху)
Мета: Узагальнити уявлення учнів про досягнення людей як закономірний результат докладених зусиль; продовжити формування поняття успіху; переконати у необхідності розвивати свої здібності; виховувати працьовитість, наполегливість, старанність, рішучість, активність, впевненість.
                                                  Хід заняття
І. Привітання
- Ранкову зустріч починаєм?
- Починаєм!
- Один одного вітаємо?
- Вітаєм!
- Станьмо в коло всі рівненько.
- Рівненько.
- Посміхнімося гарненько.
- Гарненько.
- Посміхніться і до мене.
- До мене.
- Посміхніться і до себе.
- До себе.
- Привітайтесь: Добрий день!
- Добрий день.
- Хай успішним буде день!
- Успішним буде день!
ІІ. Ранкове повідомлення
Сьогодні 19 березня:
-         у 1474 році у Венеції був прийнятий закон про винахідництво. Ним захищалися авторські права.
-         у 1899 році була створена перша в світі станція швидкої допомоги.
-         у 1895 році народився український письменник Максим Тадейович Рильский.
-         у 1930 році народилася українська письменниця Ліна Костенко.
-         у 1917 році в Києві відбулося Свято Свободи.
ІІІ. Повідомлення теми заняття
- Навколо нас живе багато людей. Якщо поспостерігати, то помітимо, що одні досягають чогось у житті, мають успіхи в роботі, в родині, серед односельців,  а інші – ні. Чому так відбувається спробуємо розібратись на сьогоднішній зустрічі.
Тема уроку. «Формула успіху».                  

lV.  Робота над новим матеріалом

1. Мозкова атака

- Що таке успіх?

Успіх - позитивний наслідок роботи, справи; визнання, схвалення чого-небудь, чиїхось   досягнень,  позитивних якостей,  особливостей.
- Яку людину ви вважаєте успішною?   
- Що є успіхом для   продавця? Лікаря? Вчителя? Пожежника? Бізнесмена?
Висновок: для кожного успіх -  поняття особисте і кожен визначає його сам для себе.
Але усіх цих людей обєднують риси характеру, які роблять з людини успішну людину.
2. Гра «Асоціація»
                                                         
                                  Працелюбна     Має ціль           Старанна
                                                                    
                      Активна                Успішна людина         Організована
                                                                                         (дисципліна, план)     
                                           Рішуча                         Контактна
3. Презентація «Успішні люди України»
4. Проблема (на дошці зображення учня і учениці)
- Хто перед нами?  (Учні)
- Чи можемо поставити їх в центр асоціації . Чи риси успішної людини підходять до успішного учня? (Так)
Висновок: успішна людина починається з успішного учня.
5. Групова робота.
- Ми познайомились з рисами успішного учня, а тепер складемо пам’ятку успішного учня.
- Виберіть правильну  пораду, щоб досягти успіху у навчанні. Зайве відріжте.
1 група
- Завжди уважно слухай учителя.
- Не відкладай справи на потім.
- Якомога частіше грай у комп’ютер.
2 група                     
- Намагайся якісно виконувати  домашні завдання.
- Шукай відповіді на запитання.
- Відкладай на потім справи, які не хочеш робити.
3 група
- Читай якомога більше .
- Цікався різним.
- Не проси допомоги.
4 група
- Намагайся бути організованим і наполегливим.
- Плануй свій час.
- Не плануй свій час
5 група
- Не бійся помилок і вчися на них.
- Будь активним, проявляй ініціативу.
- Відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.
6. Вправа «Пошукаємо в собі»
- Якщо ви думаєте, що успішний учень – це той, хто отримує тільки 12 балів, то ви помиляєтесь.
Успішний учень – це насамперед той, хто хоче більше знати, хоче навчатися, поліпшувати свої результати, розвивати себе, щось змінювати в собі на краще.
(На столах  перед кожним учнем біла квіточка і червоний прапорець з паперу)
Напишіть на:
         Білій  квіточці                              Червоному  прапорці
 (які якості допомагають мені                 ( які якості заважають мені
          досягати успіху)                                         досягти успіху)
7. Створимо «Дерево успіху»  (На дошці стовбур дерева)
- Зачитайте написане на квіточках і прикріпіть до «дерева успіху».
8. Вправа «Вперед до успіху!»
- На партах аж майорять червоні прапорці з тим, що заважає вам дасягти успіху. Закресліть написане. Звільніться від цього. Разом з відрізаними смужками (вправа 5)
(У смітник)
9. Вправа «Влуч у десятку»
(Роздаю декільком учням кульки з паперу і пропоную: кулька повинна опинитися «в десятці»(мішень на дошці)). Діти по-різному досягають результату. Один учень, або вчитель підходить до цілі і ставить свою кульку в»вдесятку».
Обговорення
- Чи всім вдалося влучити «в десятку»? Чому?
- Відомо, що в ході будь-якої діяльності, навіть за однакових умов, завжди знаходяться ті, хто виявив активність, винахідливість, ті, хто шукали способи досягнення мети.
- Чи було сказано, що не можна вставати з місця, підходити, робити декілька спроб? Ні!!!
Висновок: Отже, треба не просто ставити перед собою мету, а й шукати способи її досягнення.
10. Технологія «Мікрофон»
- Що корисного ти  хочеш зробити? Як ти цього домагатимешся?
«Я хочу …, для цього я … .»     
11. Вправа «Компас»
У кожного на парті «Життєвий компас» (символічний з картону)
Напишіть на зворотньому боці всі складові успішного учня. Нехай цей життєвий компас веде вас стрілкою на успіх  та нагадує  риси успішної людини.
                             Наполегливість         Має ціль        Активність      Працелюбність   
                  Рішучість       Контактність    Організованість   Старанність
 V. Підсумок уроку
1. Бесіда
- Які риси характеру слід виробити в собі, щоб стати успішною людиною?
- Ви справилися із завданням, запам’ятали складові успіху. Постарайтеся дотримуватися їх у житті і боротися з тими рисами характеру, які заважають досягти успіху.
Запам’ятайте! Людина не просто проживає своє життя, вона його будує.     
І саме це запорука успіху.

2. Крісло автора
Просить солово ...................................................................................
                ( учень чи учениця презентує дослідницьке завдання «Успішні люди і їх досягнення для людства»)

3. Презентація «Винаходи людства» (підведення до уроку-аукціону з математики, який проведений у рамках інтегрованого дня).





Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.
Мета. Актуалізуватизнанняучнів про прикметник як частинумови; з’ясувати роль прикметників у мовленні; розвивативміннявживатиприкметники в усному та исемномумовленні, збагачуватисловниковий запас учнів,розвиватитворчемислення; виховуватилюбов до рідноїмови.
природи;  виховуватилюбов та бережливеставлення до природи.
Обладнання.Опорні схеми, презентація, картки для роботи в групах;роздрукований вірш, малюнок ялинки, малюнки – прикраси для ялинки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.Створення емоційно-сприятливого настрою на занятті.
Встаньте, дітивирівненько.
Посміхнітьсявсігарненько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»


Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.

2.Робота над загадкою
    ……..,…………. , 
Ця  …………  дівиця.
 ………сріблом землю вкрила ,
З……         ……  калину зробила.
- Чи можна дізнатися про що йдеться? Чому?
-  Прочитаємо ще один текст.
Білокоса, білолиця,
Ця холодная дівиця.
Білим сріблом землю вкрила ,
З гіркої солодку калину зробила. ( Зима )

            -Що це за віршований опис?
            -Які ще загадки знаєте про зиму?( 1-2 дитини загадують)
-Які слова вам допомогли відгадати загадку?Поставмо до них  питання.
-До якої частини мови належать ці слова. Доведіть свою думку.
- А як назвати прикметники  гіркої – солодкою?
3. Письмо з коментуванням.
-Випишіть прикметники (Білокоса, білолиця,холодна,гіркої,солодку)
-         Яка роль прикметників у даній загадці?

3. Оголошення теми ізавдань уроку
- Сьогодні ми помандруємо володіннями ще однієї частини мови,  вчитимемось добирати прикметники до іменників, розрізняти їх у реченнях, спостерігати за їх роллю у мовленні, працюватимемо над культурою письма.

4.Записати каліграфічно слово  зима
  ЗИ  ИМ  ЗМ   МА     ЗИМА(Записують каліграфічно у зошити)

-Які букви з’єднуються верхнім з’єднанням? Середнім? Нижнім? Запишіть.
- Яка орфограма в слові? Як перевірити?
-До якої  частини мови  належить. Зробіть морфологічний розбір слова.( схема)
- Доберіть до іменника зима спільнокореневі слова.( усно)
Зима, зимовий, зимівля, зимує, зимонька.(На презентації)
Доведіть , що вони спільнокореневі.
-Чи є серед них слово, яке належить до прикметника?На яке питання відповідє?

5. Постановка проблеми
 - Діти, чи існує таке словосполучення зимова зима.Чому?
- Допоможе дібрати прикметники вірш « Зима»

6. Робота на віршем.
- Прочитайте мовчки  вірш, визначте настрій , який створює поезія.?
  - прочитати мовчки,
-          виразне читання вірша

От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді такачудова.
Міста чистенькі, білі села -
Зима і радісна й весела.
Кружляють вальс сніжинкиніжні,
Зима по-своєму  красива.
А вранцііній – от обнова!
Яка зима у нас казкова.
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно  срібна.
 Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і сумна.
7 .Робота в групах
-         1гр.  У променеву таблицю впишіть прикметники до слова зима.Назвіть прикметники . близькі за значенням.
(Чудова, радісна. Весела, красива, казкова, срібна, весела, сумна)
2гр. У променеву таблицю впишіть прикметники до слова зима.Назвіть прикметники з протилежни
( Чудова, радісна. Весела, красива, казкова, срібна, весела, сумна)
-         м значенням.
-          
3, 4гр.Доберіть  приметники  до слів
Сніг-
Мороз-
5,6.гр.- Вставити прикметники  , які найбільше підходять для вірша.

Що за ….         днина.
Сніг ……… блищить!
Вийшов….хлопчина.
Швидко із санками біжить.
(      пухнастий,   сріблястий,  веселий., чудовая , сумний)
8. Звіт груп.

9.Фізкультхвилинка.
10.Робота над текстом
1.Зима примчала на  коні у сади і парки.
( Білокоса чарівния зима примчала на срібному коні у парки і сади.)
- Прочитайте речення. Чи можна за цим реченням намалювати малюнок? Чому?
-Які слова прикрашають речення?
-Яка роль прикметників у мовленні?
-Запишімо з коментуванням.Підкресліть прикметники.
(Записати з коментуванням.Підкреслити прикметники. Граматичну основу.)

2.Торкнуласячарівноюпаличкоюверхівокдерев.

-         Роз’єднаймо слова.Прочитайте речення. Тренуємо пам’ять. Запишемо по пам’яті.

-         Що ж відбулося  із деревами?

3.Заіскрились на них  (кришталеві,білі,пухнасті срібні) шубки ( пишні, срібні,кришталеві )  сукні.
- Із дужок доберіть прикметники, які найкраще підходять до цього речення і запишіть самостійно.

4.Гордо і самотньо на галявині стоїть …. … ялинка.
- Чому ялинка стоїть самотньо? Подивіться, зима забула прикрасити її.
-У вас на партах є ялинкові прикраси. Напишіть на них прикметник – комплімент ялинці і подаруйте їй.( прикріплюють до ялинки. )
- Самостійно запишіть речення про ялинку, доповнюючи його прикметниками.

-Прочитаймо запис .Що записали?.Доведіть .
- Який це текст?
-Що можна дібрати? Доберімо.
- Прочитаймо  текст, який записала я .      

Зима примчала на  коні у сади і парки.Торкнуласяпаличкоюверхівокдерев.Заіскрились на нихшубки   та сукні.Гордо і самотньо на галявині стоїть  ялинка.

- Який текс вам сподобався більше. Чому?
-   То  яка роль прикметників у  мовленні?
IV. Підсумок уроку.
Гра «Продовжити речення»
-         Прикметник відповідає ….
-         Прикметник вказує на …
-         Прикметники потрібні..
 V. Домашнє завдання (диференційовано).
- Виберіть завдання, яке булоб цікаво вдома виконувати.
-   Списати дві загадки з вправи 224, прикметники підкреслити.
-  Скласти текст – опис  «Зимовий день »

-          -Скласти казку про прикметник « Жив-був Прикметник. Одного разу …»





Урок української мови в 4 класі
Вчитель: Ткаченко Наталія Григорівна
Тема: ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ
Мета: ознайомити з прикметниками-синонімами та антонімами, поширювати словниковий запас прикметниками, вжитими в  переносному значенні; розкрити поняття  багатозначністі прикметників, тренувати компетентності давати повну й вичерпну відповідь на запитання,розвивати словотворчі навички та уміння,усне та писемне мовлення,  формувати мовленнєву компетентність; виховувати любов до праці.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку
Діти! У нас сьогодні ніби свято,
гостей зібралося багато.
Ану ж до них ви поверніться,
Їм веселенько усміхніться.
А тепер на мене подивіться,
один одному всміхніться,
На урок старання не забули взяти?
Тоді всі сідайте, будем починати.

Діти, ось дивлюся я на вас, і що ж я бачу?
Переді мною  діточки -
Як ті квіточки.
Всі гарненькі, чепурненькі
Й до роботи беручкі.
Певна, справжні молодці,
Мови рідної знавці.

ІІ. Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.
- Діти, скажіть, будь ласка, чи приємнобуло вам почути гарні слова  на свою адресу?
- Є в житті гарні моменти, як, наприклад, компліменти.  Зробити комплімент  це значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. Для того, щоб налаштуватись на роботу, щоб створити у класі доброзичливу атмосферу, давайте наш урок розпочнемо саме з компліментів.
-
Я впевнена, що ви у мене всі розумні, кмітливі, уважні, дотепні. 
-         Слово хлопцям. Скажіть комплімент нашим дівчатам. Наші дівчата…
-         А тепер слово дівчатам… Наші хлопці…

(рішучий, уважний, щирий, чесний, веселий, акуратний, люб’язний, серйозний, чемний, ввічливий, крутий, усміхнений, гостинна, безтурботний, загадковий, сміливий, чуйний, привітний, щедрий, наполегливий, доброзичливий, безпосередній, сміхотливий, енергійний, пустотливий, цікавий, спокійний, життєрадісний, бадьорий, відкритий, добрий, запальний, добродушний, товариський, скромний, ласкавий, дотепний, розумний, мрійливий, доброзичливий, кмітливий, пустотливий, спокійний, працьовитий, охайний).

  Інтерактивна вправа «Очікування»
   -Діти, ви вже знаєте чимало, але подумайте, чого ви чекаєте від уроку сьогодні (успіху, праці, нагороди, удачі, здивування, захоплення і т.д.) У вас на партах є смайлики, на яких треба написати вибране слово, важливе для вас сьогодні. В кінці уроку ми перевіримо, чи виправдалися ваші очікування.

- Девіз нашого уроку  такий (слайд 2):
Думати швидко!
Виконувати чітко!
Каліграфічно писати!
Творчо працювати,

Щоб мову рідну добре знати!


ІV. Актуалізація знань учнів
1.Фронтальне опитування
- Скажіть, діти, а слова якої частини мови ви використали
, промовляючи компліменти? (Прикметники)
- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про цю частину мови.

2. Мозковий штурм. Гра «Так чи ні»
1) прикметник – самостійна частина мови.(так)
2) прикметник називає предмет (ні)
3) прикметник називає дію предмета (ні)
4) прикметник називає ознаку предмета (так)
5) прикметник відповідає на питання який? яка? яке? які? (так)
6) у реченні прикметники найчастіше – головні члени речення( ні)
7) у реченні прикметники найчастіше другорядні члени речення (так)
8) прикметники повязані з іменниками (так)
9) прикметники збагачують наше мовлення, роблять його виразнішим, емоційнішим, яскравішим (так).
3.Визначеня прикметників у тексті. Зоровий вибірковий диктант
- А я хочу сказати про прикметник ще й віршованими рядками. (Слайд 3 -11)
ПРИКМЕТНИК – це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля –ласкава, люба, рідна,
А сонце – щире, золоте,
А небо – лагідне, погідне,
Життя – прекрасне,
дороге.
А очі в мами – добрі, ніжні,
А голос – чистий і дзвінкий,
А руки – теплі і надійні,
А погляд – сонячний, ясний.
Квітки у полі – білі, сині,
Червоні, жовті, голубі.
Хмарки у небі – бистрокрилі,
Весняні, літні й зимові.
Усі ознаки називає
Прикметник як частина мови.
І жодної не оминають
Слова ці, справді, пречудові. 

V. Повідомлення теми уроку.
- Діти, сьогодні ми продовжимо наше знайомство з прикметниками. Але урок у нас сьогодні буде незвичайний.  Ми на сьогоднішньому уроці будемо працювати у дослідницько – творчій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі наукових співробітників, юних творців та дослідників української мови. Але наша лабораторія незвичайна, бо досліди в ній ви будете проводити над частинами мови, аналізи виконувати мовні, піддослідним об’єктом у вас буде прикметник, а метою дослідження (слайд презентації):
       -        Дізнатися чи існують прикметники-синоніми та прикметники-антоніми;
  -        Навчитися розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні.
-         Визначити роль прикметника в мовленні.
-         Розвивати творче мислення, увагу, уяву, вміння аналізувати, порівнювати.(слайд 12)

- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.

V. Вивчення нового матеріалу
              1. Повторення про слова-синоніми і слова-антоніми
     2.  Добір прикметників-синонімів
-         А зараз спробуємо поекспериментувати і самостійно дібрати прикметники – синоніми до поданих слів (слайд 13)
·        Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).
·        Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)
·        Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)
·        Хитрий (підступний, лукавий)
·        Старанний ( ретельний, пильний, дбайливий)
        3. Робота в групах
-         А щоб виконати наступне завдання, попрацюйте вгрупах. Згрупуйте  подані на дошці прикметники в синонімічні ряди. (Слайд 14 ) Духмяний, тямущий, ніжний, чепурний, кмітливий, акуратний, привітний, чемний,) 
- Яке слово зайве? (Духмяний) 
- З яким іменником вживається цей прикметник у нашій мові? (хліб)
- Доберіть
і до нього синоніми теж. (Пахучий, запашний)
- Складіть із ним речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб. Бережімо його!) 
        4. Фізкультхвилинка (слайд 15)     
Гімнастика для пальчиків
Доброго ранку, сонце привітне,
Доброго ранку, небо блакитне.
Доброго ранку,  у небі пташки,
Доброго ранку, маленькі дубки.
    Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
бо ми живемо в одному краю.

5.Спостереження- дослідження за прикметниками – антонімами.(слайд 16)
Струмку говорила ріка:
Ти вузький, а я широка.
Ти мілкий , а я глибока.
Про одне забула ріка,
що вона почалась із струмка.
-         Відшукайте у вірші прикметники. Що ви скажете про їх значення? (протилежні за значенням). Як ще можна назвати протилежні за значенням слова?
-         Отже, (слайд 17) синоніми – близькі за значенням слова, антоніми – протилежні за значенням слова.
6.Фізкультхвилинка (слайди 18, 19)

7.Робота з підручником ( вправа 155, с. 82)
-         Працюючи у експериментальних лабораторіях, науковці постійно збагачують свої знання, опрацьовуючи наукову літературу. Ось і нам настав час попрацювати з науковою літературою, тобто з підручником :
Маленька праця – велике безділля;
ранні пташки - пізні пташки;
білі руки – чорне сумління. (слайд 20 )

8. Робота в групах
           Завдання на карточках .
 Знай Щодня Тебе оточують сотні людей, але найближчі та найрідніші, звичайно ж, — Твої батьки. Ось хто завжди приголубить, допоможе, підтримає. Недарма кажуть: «Лад в родині — мир в країні». Читай мудрі прислів’я та приказки про родину, людей та народ і переконайся, що злагода і гармонія у стосунках важливіші будь-якого багатства.( Знайти і виписати з прислів’їв прикметники-антоніми).

1 група :
Той добре серце має, хто слабшого захищає.
 Батьки працьовиті, і діти не ледачі.
            Маленькі діти – руки болять, великі діти – серце.

2 група :
            При добрій годині — брати й побратими, а при лихій годині — нема й родини.
           Свій як не заплаче, то скривиться, а чужий і не подивиться.
           В лиху годину пізнаєм вірну людину.

3 група :      
          Людина з коротким розумом обзаводиться довгим язиком.
         Як мати рідненька, то й сорочка біленька.
        Річ краще нова, а дружба – стара.

4 група :
        У сови погані совенята, а все їй найкращі.
        З брудної води ще чистим ніхто не вийшов.
        На чорній землі білий хліб родить.
Перевірка (Слайди 21- 25)
  9. Дослідження за прикметниками в переносному значенні
1) - А тепер послухайте, як сказала про українську мову поетеса Алла Каніщенко.  Слухайте і досліджуйте, скільки знайомих вам частин мови вжито у вірші ( слайд 26).
Ніжна, мила, світанкова
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова.
Найдорожча, добра, власна.
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова!
-        Які частини мови ви відшукали в цьому вірші?(іменник, прикметники).
Усі прикметники характеризують нашу рідну українську мову, вони всі схожі за значенням, адже підкреслюють красу і неповторність нашої рідної мови.
  2)  Знайти прикметники, вжиті у переносному значенні ( слайд 27).
•        Легкий мішок- важкий мішок,
•        легке завдання – складне завдання;
•        гаряча вода – холодна вода,
•        гаряча вдача – спокійна вдача;
•        порожня голова –розумна голова,
•        порожня бочка – повна бочка;
•        м’який хліб –черствий хліб,
             м’який характер – твердий характер.
3)  Вправа «Шнурування» (слайд 29)
(І варіант зачитує прикметники, поєднані червоним шнурком - в прямому значенні, а ІІ- словосполучення, поєднані синім шнурком - в переносному значенні).
•        Золоті сережки – золоті руки, 
•        тепла хлібина – тепла розмова,
•        кам’яна скеля – кам’яне серце;
•        залізний цвях – залізні нерви;
•        чистий посуд – чиста совість.

10. Робота за підручником.
(Вправа 156 с.82)
   Дівчатка записують словосполучення, де прикметник вжито у прямому значенні, хлопчики – з прикметниками у переносному значенні.


VІ. Підсумок уроку.
-        Наша робота в дослідницько-творчій лабораторії підходить до завершення. Давайте підведемо підсумки нашої роботи.
 Уявіть, що до нас, у нашу науково-дослідницьку лабораторію  завітали журналісти з телебачення, щоб взяти інтерв’ю у співробітників. Пригадуючи девіз, який ми обрали на початку уроку, хочу сказати, що ви
-        Думали швидко!
-        Завдання виконували чітко!
-        Ви творчо працювали!
-        Каліграфічно писали!
-        Працювали дружно й гарно
                                           і скажу наприкінці,
                                             що в 4- б  класі
                                          діти просто молодці!
1.     Бесіда. Метод «Мікрофон»
-             Чи здійснились ваші очікування?
-        А які враження у вас від роботи в науково-дослідницькій лабораторії?
-        Чи сподобалося вам працювати?
-        Яку частину мови ми досліджували?
-        Які групи прикметників ми відкрили?
-        Які завдання було легко виконувати?
-        А які виявились складними?
2.   Гра «Скажи без затримки»
До кого перейде м’ячик, швидко називаєте антонім до слова, яке я назву.

Широкий –(вузький)
Білий – (чорний)
М’який – (твердий)
Великий – (малий
Новий – (старий)
Глибокий – (мілкий)
Голосний – (приголосний)
Босий – (взутий)
Лівий – (правий)
Високий – низький
Тонкий – товстий
Холодний – теплий
Довгий – короткий
Солодкий – кислий
Добрий – злий
Весела – сумна
Мокрий – сухий
Гострий – тупий.
Вдало підібрати антонім до прикметників у переносному значенні:
Старий  дуб - ________  дуб.
Старий  портфель - _________ портфель.
Стара  газета - ___________ газета.    
Свіжі  квіти - ________ квіти.
Свіжа  ковбаса - ____________ ковбаса.
Свіжий  хліб - ___________ хліб.

 - За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використовуйте прикметники у своєму мовленні,  зробіть його образним, емоційним, експресивним.
3. Домашнє завдання (Кросворд)
1. -А зараз погляньте під свої щоденники. Що там? Ці сердечка – частинка мого серця, яке я прагнула подарувати вам сьогодні на уроці. Я бажаю вам бути здоровими, щасливими і теж дарувати любов своїх сердечок іншим людям.
 - А на звороті цих сердечок на вас чекає сюрприз. Цей кросворд – ваше домашнє завдання, розгадавши його, ви згадаєте, про що сьогодні на уроці йшла мова.


    Кросворд



1










2








3










4












5









6










7










8









9










10











Запиши слова, протилежні за значенням.
1.     Гострий –
2.     Білий -
3.     Важкий -
4.     Кислий –
5.     Світлий –
6.     Великий –
7.     рідкий –
8.     Багатий –
9.     Холодний –
10.      Повільний -

2.Оцінювання роботи учнів на уроці.
- Діти протягом уроку ви всі досить гарно працювали.  Результати роботи необхідно занести до облікових бланків. Проаналізуйте, свою участь у дослідницькій роботі і зробіть відповідні відмітки у листку самооцінки. (+, - )


Лист оцінювання
Критерії оцінювання
Самооцінка учня
Оцінка вчителя
1.     Я гарно відповідав на поставлені запитання.


2.     Я висловлював свої думки, пропонував свої ідеї.


3.     Я активно працював, виконуючи роботу в парі.


4.     Я старанно виконував вправи з підручника


5.     Я каліграфічно і охайно писав у зошиті.


6.     Я зрозумів матеріал, який ми вивчали на уроці і зможу застосувати його на практиці


Оцінювання:






ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
з фізичної культури
учитель Ткаченко Н. Г.

Дата:16.11.2017р.
Клас: 4
Тема: «Вправи для опанування навичками володіння м’ячем(елементи баскетболу). Передача та ловінням’яча».
Ціль: формування рухових навичок у дітей, використання їх у повсякденній та ігровій
          діяльності.
Задачі: -навчити техніці передачі та ловіння м’яча на місці;
             -повторити техніку ведення м’яча на місці;
             -виховання працелюбності, морально-вольових якостей, любові до занять
              фізичними вправами з мячем, потреби у збереженні й зміцненні свого здоровя;
             -розвиток спритності, швидкісно-силових якостей.
Місце проведення: спортивна зала.
Інвентар: мячі, перекладина, кеглі, гімнастичний мат.

Частина
уроку

Зміст уроку
Дозування


ОМВ
      І Підготовча частина
















































































      ІІ
Основна частина


















































     ІІІ
Заключна частина
1.Шикування, повідомлення задач заняття.




2. Інструктаж з техніки безпеки.





3. Питання:
1. Батьківщина  баскетбола?
2.Хто придумавгру?
3. Скільки чоловік граютьу команді?
4. Чи є баскетбол у складі
Олімпійскихігор?

І Загально-розвивальні вправи в русі.
    Ходьба:
-на носках руки уверх;
-на п’ятах руки за голову;
-на зовнішній стороні ступні руки на поясі;
-у напівприсіді;
-присіді руки за головой.
    Біг у повільному  рівномірному темпі.
    Спеціально-бігові та стрибкові вправи:
-біг правим (лівим) боком приставними кроками;
-стрибки на одній (лівій, правій) нозі.
    Ходьба.

ІІ Загально-розвивальні вправи на місці.
1.Вихідне положення - руки на поясі,
   ноги на ширині плечей. На кожний
   рахунок нахили головою уперед, назад,
   вліво, вправо.


2. В.п.- руки на поясі, ноги на ширині
       плечей. Піднімання плечей уверх,
       вниз на кожний рахунок.

3. В.п. - права рука уверх, ліва унизу. На кожний рахунок зміна положення рук.

4. В.п. - руки унизу. На рахунок
1-4 – 4 круги рук уперед;
5-8 – 4 круги рук назад;

5. В.п.- руки на поясі, ноги на ширині плечей. Нахили тулуба:
на рахунок 1 – нахил тулуба уперед;
                    2 -                         назад;
                    3 -                         вліво;
                    4 -                         вправо.

6. В.п.- руки уперед-вбік, ноги на ширині плечей. На рахунок
                    1 –права нога дістає до лівої
                         руки;
                    2 –в.п.;
                    3 - ліва нога дістає до правої
                         руки;
                    4 -  в.п.

7. В.п. – руки униз, носки, пятки разом.
 На рахунок 1-10 –зробити 10
                     нахилів уперед, руками
                     дістати до підлоги.

8. В.п. – руки за голову, носки, пятки
                разом.
 На рахунок 1-10 –зробити 10
                     присідань.

9. В.п. – руки на поясі, носки, пятки
                разом.
 На рахунок 1-10 –зробити 10
                      стрибків на місці на двох
                      ногах.

1. Ведення м’яча на місці:
- правою рукою;
- лівою рукою;
- поперемінно.

2. Ловіння та передача м’яча від грудей
    на місці.


3.Поєднання ведення м’яча на місці (правою, лівою рукою та поперемінно) з передачею його від грудей партнеру.

4. Естафета з м’ячем.

   А) Передача м’яча руками назад над
        головою у колонні кожним гравцем
        команди від першого до останнього
        та назад поміж ногами до першого.
        (гра «Струмочок»).

    Б) Біг з м’ячем.

    В) Біг з м’ячем у руках, передача його
         від грудей у стіну у ціль з відстані
         1,5 метра, ловіння мяча після
         відскоку від підлоги та біг назад до
         команди.

 Г) Біг з двома мячами у руках.

5. Загальнафізичнапідготовка.

   -    підтягування з вису лежачи;


-          згинання та розгинання рук в упорі лежачи;

-          підйом тулуба в сід із положення лежачи.


1. Шикування у одну шеренгу. Ходьба – вправи на відновлення дихання.

2. Підведення підсумків заняття.








































1 хв.





1 хв.





1 хв.






5 хв.














5 хв.
2*8 разів





3*8 разів



3*8 разів



3*8 разів


2*8 разів






3*8 разів
























4 хв.




3 хв.














3 хв.



7 хв.

2 хв.




    1 хв.


2 хв.




      2 хв.


5 хв.









5 хв.
Шикування класу у одну шеренгу, перевірка готовності класу до уроку(наявність спортивної форми); самопочуття учнів,
дистанція, техніка безпеки, робота рук під час ловіння м’яча та естафети


- США
- Джеймс Нейсміт
- 5 чоловік
- так, є


поточний метод,

руки прямі, дивитись уперед


спина пряма

дистанція 1 метр
по діагоналі зали
на носках, ноги прямі



чітке виконання команд,
2 шеренги








руки прямі, зажаті у кулаки





ноги прямі






ноги у колінах не згибати












спина пряма





стрибати на носках




Основна стійка баскетболіста



Робота в парах, траєкторія передачі м’яча 45 градусів, техніка безпеки (передавати м’яч тільки тоді, коли партнер готовий прийняти м’яч, м’яч передавати «м’яко» та точно), під час ловіння м’яча, його треба спочатку захопити пальцями рук, потім лікті  згинаються, м’яч підтягується до грудей, у цей час ноги згинаються

2 команди

гравці стоять щільно один до одного, 2 рази треба виконувати вправу


оббігати кеглю

виконувати правила техніки безпеки під час ловіння мяча


вправа на спритність та швидкість


хлопці – 9 разів,
дівчата – 8 разів

хлопці – 7 разів,
дівчата – 6 разів;
хлопці – 10 разів,
дівчата – 9 разів

самопочуття учнів, аналіз уроку (помилки та досягнення учнів під час уроку, які досягнення на тренуваннях у спортсменів класу), побажання гарного дня.












  ГРУДЕНЬ
   Хвилинка
    каліграфії             
СІЧЕНЬ
 Робота
з підручником           
ЛЮТИЙ
 Творчі
завдання           

                   










Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій
Перший                         Один
Десятий                        Десять
Три                             Другий
Двадцять                   Двадцятий 
Шість                        Шістдесят
Сотий                     П’ятнадцять
Мільйон                   Мільйонний   
Сто                                    Третій

100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л

100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л
100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л
100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л
100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л
100 лиця
3 буна
гор 1 а
мі 100
3 тон
г 1 а
пі 100 лет
3 зуб
смор 1 а
і 100 рія
ві 3 на
пі 2 л



Завдання уроку
-    Дізнатися, що  таке числівник
-    На які запитання він відповідає?
-    Вміти знаходити числівник в тексті
-    Грамотно писати числівники.
-    Запам’ятати,
числівники записуємо словами!

І
ІІ
ІІІ і ІV
Зі слів склади речення. Підкресли числівники.
О, розпочався, дев'ятій, урок, годині.
Перерва, десять, тривала, хвилин.
Оленка, художню, тридцять, читала, хвилин, книжку.
Випиши словосполучення з числівниками.
Третій місяць, літній місяць, восьма парта, дерев'яна парта, цікава книжка, перша книжка, вказівний палець, другий палець.
Спиши, підкресли числівники.
Один скаже, другий прикаже.
П’ять разів подумай, а один раз говори.
На других гомонять, а самі все лихо творять.


  


                 

                                   Числівник
записуємо словами!
Означає  кількість  предметів
Означає порядок  предметів  при  лічбі
Відповідає  на  питання  скільки ?
Відповідає  на питання      який ?  котрий ?
Зв’язаний у реченнях   найчастіше   з  іменниками
Виступає  у реченнях найчастіше   другорядним        членом  речення







Дякую за гарну роботу на уроці!

                                   Числівник
записуємо словами!
Означає  кількість  предметів
Означає порядок  предметів  при  лічбі
Відповідає  на  питання  скільки ?
Відповідає  на питання      який ?  котрий ?
Зв’язаний у реченнях   найчастіше   з  іменниками
Виступає  у реченнях найчастіше   другорядним        членом  речення

                   



Дякую за гарну роботу на уроці!





Урок з математики у 4 класі
Тема: Заміна багатоцифрового числа сумою розрядних доданків. Заміна суми розрядних доданків багатоцифровим числом.
Цілі: Дидактичні (навчальні) - Навчити замінювати число, що містить десятки тисяч,  тисячі, сотні, десятки і одиниці  сумою розрядних доданків і навпаки.
Корекційні (розвивальні) - Розвивати логічне мислення, уяву, увагу, дрібну моторику, зір, моторну пам'ять.
• Виховні - Виховувати мотивацію до навчання. Любов до математики. Значимість математики у житті людини.
Обладнання: наочність, індивідуальні картки для роботи на дошці, картки з диференційованими завданнями, завдання для роботи в групах,  роздатковий матеріал «сонечки», мікрофон.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку

1.     Організація початку уроку.
Доброго дня, мої любі! На сьогоднішньому уроці математики нас
чекає дуже багато роботи. І щоб оцінити її в кінці уроку, я вам роздаю сонечки із різними настроями. Ви мені в кінці уроку покажете свої  враження після роботи.  Ну що ж, приступимо до завдань!
2.     Мотивація навчальної діяльності.
 Послухайте вірш, вам потрібно його додати необхідними словами.
Додати слова:
Ви прийшли сюди ... (вчитися),
Не лінуватися, а ... (трудитися).
Тільки той, хто багато ... (знає),
У житті щось ... (досягає).
Я сподіваюся, що на уроці ви будете активні, уважні і досягнете гарних результатів.
3.     Перевірка домашнього завдання.
Письмового завдання у вас не було, але усне було. Згадати математичні терміни. Як знайти компоненти додавання, віднімання, ділення та множення?
4.      Мозковий штурм
На дошці робиться запис 1,2,3,4,5,6
- Дайте відповідь на питання:
• Цей запис є натуральним рядом чисел?
(Це відрізок натурального ряду чисел)
• А як зробити так, щоб цей запис став натуральним рядом чисел?
(Потрібно поставити крапки)
• Навіщо?
(Це буде означати, що числа будуть йти далі)
• Про яку ознаку натурального ряду ви говорите?
(Про нескінченність)
5.     Організація роботи над темою.
Для того щоб почати роботу за темою уроку я пропоную вам подумати, яка ж вона буде. Для цього подивіться на дошку.
5.1.          Вправи в заміні багатозначного числа сумою розрядних доданків.
Учням пропонується здогадатися про тему уроку.
1) Визначте, скільки десятків тисяч, тисяч, сотен, десятків і одиниць у числах:
2538,7471,416,10965,29797,27680,24005,55070
- Сьогодні на уроці будемо вправлятися в заміні багатозначного числа сумою розрядних доданків і навпаки, розкладати багатозначні числа на розрядні доданки.
5.2.  Гімнастика для рук.
Щоб ми гарно писали нам потрібно розім’яти пальчики. Пропишемо у повітрі  сьогоднішнє число.
Відкриваємо робочі зошити і записуємо число і класна робота.
6.   Виконайте завдання за зразком.
І варіанту потрібно розкласти багатозначне число на доданки, а ІІ  варіанту навпаки.
І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6        
                 10657 =  +  +  + 
                 37883 =  +  +  + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 =  +  + + 
 97590= +  + +
6.1. Вправа «Асоціативний кущ»
Отже, виконавши це завдання, давайте спробуємо скласти асоціативний кущ до слова розрядні доданки. Який нам буде допомагати упродовж всього уроку.
Розрядні доданки це…….
7. Робота над задачею.
У магазин привезли 2538 кульок різного кольору. Білі з них складають кількість сотень від загальної маси. Червоні кульки складають ¼ від кількості тисяч. Сині – сума десятків та одиниць і ще плюс  1/5  від тисяч . Скільки чорних кульок завезли у магазин, якщо вони – це решта кульок.
Фізхвилинка
Коли я назву п’тизначне число, ви зробите два нахили вперед.
Чотирьохзначне  - присідання.
56722, 3653, 5125, 12347, 7127, 2098, 1090, 41664, 25874, 9854, 36987.
8. Складання оберненої задачі.
Давайте спробуємо скласти обернену задачу із використання суми зручних доданків.
9. Зорова гімнастика.
Вправи для очей.
10. Різнорівневі завдання за картками.
А зараз, деякі учні отримають картки із завданнями.  Ті, хто отримали аркуш – почали роботу. А всі інші записують у зошитах «Математичний диктант».
1.     Розкласти на зручні доданки числа: 23648, 39267, 4201, 46030, 21700.
2.     Скласти числа із суми розрядних доданків:
40000+8000+90+3
7000+400+90+7
10000+5000+700+30+4
3.     Записати сусідів числа 37561, 4800.
11. Індивідуальна робота у дошки.
А зараз 2 учні отримують завдання і виконують його біля дошки.
Скласти число, яке має 8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу   24:8+3.
А ми тим часом попрацюємо у групах.
12. Робота в групах
Ви поділяєтесь на 6 груп, кожна група отримує завдання.
Доповни речення:
1 група: сума розрядних доданків – це… (відповідь записують у зошит)
2 група: багатоцифрове число – це….
3 група: складові багатоцифрового числа…
4 група: щоб отримати число із суми розрядних доданків потрібно….( записують у зошит)
5 група: щоб розкласти число на суму зручних доданків потрібно….(записують у зошит)
6 група: ми вчимо поняття «сума зручних доданків» для того, щоб…
13. Підведення підсумків «Мікрофон»
Я даю вам умовний мікрофон, а ви висловлюєте свої думки, щодо нашого уроку, демонструючи відповідне сонечко, відповідаючи на питання.
-         Що ж таке сума розрядних доданків?
-         Як замінити суму розрядних доданків на число?
-         Як число записати сумою розрядних доданків?
-         Для чого потрібні розрядні доданки?
14. Рефлексія.
А тепер покладіть головочки на парти і послухайте мене. Я вам задаю питання, а ви пів хвилинки подумайте над відповіддю. Час пішов. Не напружуйтесь, просто увімкніть логіку.
-         Що цікавого було сьогодні на уроці?
-         Чим запам’ятався вам наш урок?
-         Що нового ви дізналися на уроці?
15. Коментоване оцінювання учнів.
16. Повідомлення домашнього завдання.
У друкованих зошитах №

Додатки до уроку
2538,
7471,
416,
10965,29797,27680,24005,55070,
89643

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

 


І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +
                                                  

1.      Записати сусідів числа 42764
2.      Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
3.      Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
4.      Записати сусідів числа 42764
5.      Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
6.      Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
 
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
 
Скласти число, яке має
8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу   24:8+3.

1 група: сума розрядних доданків – це… (відповідь записують у зошит)
2 група: багатоцифрове число – це….
3 група: складові багатоцифрового числа…
4 група: щоб отримати число із суми розрядних доданків потрібно….( записують у зошит)
5 група: щоб розкласти число на суму зручних доданків потрібно….(записують у зошит)
6 група: ми вчимо поняття «сума зручних доданків» для того, щоб…






Комментариев нет:

Отправить комментарий